Výhody dřevostaveb, o kterých jste ještě možná neslyšeli
30. 9. 2019
Současný boom obytných dřevostaveb není dalším z liberálních výstřelků, ale návratem k osvědčené stavební technologii s hromadou výhod.
Kdo dřív bydlí, ušetří
Pořizovací ceny dřevostaveb a zděných staveb (ve stejném energetickém standardu) jsou dnes zhruba stejné. Představa, že za dřevěný domek zaplatíte automaticky víc, už neplatí.
Co se liší, je doba výstavby. Hrubou dřevostavbu dostanete pod střechu už v řádu dnů či týdnů. Vezmeme-li v úvahu i dokončovací práce, můžete se do dřevostavby stěhovat za zhruba poloviční čas, než je třeba k dokončení srovnatelného zděného domu.
Nejen že si dřív splníte sen:
- Když se dříve přestěhujete, přestanete dříve platit nájem nebo splátky dosavadního bydlení, dříve ho prodáte nebo pronajmete. Půlroční rozdíl vám může přinést desetisíce.
- Jestliže stavbu financujete hypotékou, začnete dřív splácet jistinu. Až do dokončení stavby totiž bance splácíte jen úroky, nikoliv vlastní úvěr. To jeho cenu samozřejmě zvyšuje.
Ošidná životnost
S ohledem na bouřlivý rozvoj stavebních technologií vás sotva zaskočíme tvrzením, že dnešní stavby morálně zastarají mnohem dřív, než se přiblíží k hranicím své fyzické životnosti. Jaké perspektivy má dřevěný dům?
Podkrkonošské roubenky i trámkové rybářské domy v Norsku stojí 200 i více let. Společnost Europanel, přední český výrobce dřevěných stěnových SIP panelů, odhaduje fyzickou životnost svých produktů na 50 let. To je velmi konzervativní odhad.
Začátkem 20. století postavila firma Christoph & Unmack v hornolužickém městě Niesky ze SIP panelů Dörcker (technologicky velmi podobných těm dnešním) celou čtvrť. Dnes je památkově chráněná a všechny domy jsou v perfektním stavu. Podobné stojí i v Drážďanech, jeden doputoval až do turecké Ankary — sídlí v něm německá ambasáda. Ani jeden nevypadá, že by se chystal rozpadnout.
Důležitější než fyzická životnost je schopnost stavby adaptovat se na turbulentní vývoj životního stylu vlastníka či (v neposlední řadě!) aktivitu stavebních zákonodárců. A to nikoliv v rytmu občasných generálních rekonstrukcí, ale vlastně průběžně. V tomto smyslu jsou lehké dřevostavby podstatně flexibilnější než masivní stavby zděné .
Teplo, dědečku
Těžko říct, porostou-li rychleji světové teploty, nebo ceny energií. Izolační schopnosti a energetická úspornost jsou naštěstí dvěma stranami jedné mince. Co dnes podporují environmentální dotace, začne brzy vyžadovat zákon. Do snižování energetické náročnosti bude majitele domu tlačit také věk a snižování jeho kupní síly. Volba energetického standardu bydlení je proto jednou z klíčových otázek dlouhodobého finančního plánování.
Ačkoliv do nízkoenergetického nebo pasivního standardu dostanete zděný dům i dřevostavbu, srovnatelných tepelně-izolačních parametrů dosáhne levněji dřevostavba. Proč?
Například proto, že pocit tepla v interiéru ovlivňuje nejen teplota vzduchu, ale i povrchů. Dřevo je na omak teplejší než domy zděné, proto je můžete vytápět na nižší teplotu, aniž byste cítili nepohodu. Rozdíl jednoho dvou stupňů přitom ročně zadrží na vašem účtu tisíce.
Dejte mi pokoj (zdarma)
Další opomíjenou výhodou dřevostaveb je (ve srovnání se zděnými domy) zhruba poloviční tloušťka obvodových stěn při stejných tepelně-izolačních vlastnostech. Ve čtvercové přízemní dřevostavbě o zastavěné ploše 100 m2 tak najdete dík tenčím stěnám o cca 8 m2 obytné plochy víc než ve zděném domě.
Když to otočíte – k dosažení stejné obytné plochy můžete zastavěnou plochu zmenšit a ušetřit několik set tisíc korun. Dvoupodlažní dům generuje úspory dvojnásobné.
A zatímco si tak pohodlně bydlíte, šetříte energii a těšíte se z vůně dřeva, v lese už rostou nové stromy na další dům pro vaše vnuky. Budou k dispozici mnohem dřív, než váš současný dům doslouží.