Velká nebo malá dřevostavba?

21. 5. 2023

Rozmyslete si včas velikost svého budoucího domu

Homing.cz Blog

Zjistili jste, že už vám stávající byt nestačí, nenašli jste ke koupi dům svých snů a rozhodli jste se stavět?

Kromě vhodného okolního prostředí, stavebních technologiích určitě také zauvažujte, jak by měl být prostorný. Poradíme vám, co všechno byste při řešení otázky velikosti domu měli zvážit.

Prostor versus náklady

Je logické a pochopitelné, že menší domy bývají úměrně levnější a jejich provoz vaši peněženku zatíží méně než v případě stavby a provozu obrovské vily. Pokud teprve o stavbě přemýšlíte a nemáte ještě představu, jak své nové bydlení v rodinném domě budete financovat, pomůže vám hypoteční kalkulačka na webu kterékoli hypotéční banky i jinde, pomocí které snadno zjistíte, jak velký dům vám umožní vaše úspory a příjmy si pořídit. Peníze ale nejsou jediným kritériem pro volbu velikosti vašeho budoucího domu – záleží i na mnoha dalších faktorech – počtu jeho budoucích obyvatel, času, který chcete domu věnovat, i na vašem vztahu k ekologii, udržitelnosti apod.

Údržba domu něco stojí

Nelze pochybovat o tom, že výše provozních nákladů každého domu souvisí s jeho velikostí. Je třeba myslet nejen na provozní náklady v podobě vynaložených peněz, jako jsou například náklady na vytápění v zimě a případné klimatizování v létě, ale také na práci, kterou je nutné vynaložit například k úklidu a pro údržbu domu. Také velikost zahrady a její uspořádání bude mít vliv na náklady údržby – buď v podobě úhrady najatého zahradníka, nebo v podobě vlastní práce při péči o zeleň.

Počet reálných obyvatel budoucího domu

Velice pečlivě a důsledně si ujasněte, kolik lidí bude v domě opravdu žít. Vy a váš partner? Děti? Kolik jich je nebo bude? Jestliže jsou děti již odrostlé, jak dlouho budou v novém domě s vámi ještě bydlet? Snadno by se mohlo stát, že po jejich vylétnutí z hnízda budete mít obrovský barák s prázdnými pokoji. Naopak pokud plánujete velkou rodinu a teprve ji zakládáte, budete pro ni potřebovat plochu navíc. Bude s vámi bydlet stárnoucí babička? Imobilní osoba? Mějte na paměti, že nebudete věčně mladí, a i v mládí můžete při sportu utrpět úraz…

Je třeba si vše promyslet velice důkladně a s chladnou hlavou, protože důsledky špatných rozhodnutí v tomto směru bývají velice nepříjemné. A drahé!

Ideální velikost

Pokud toužíte po svém vlastním domě, předem co nejpřesněji odhadněte, jak velký prostor budete k žití potřebovat. Pamatujte, že méně je někdy více, abyste pak nemuseli utírat prach v patnácti pokojích a zbytečně platit za jejich vytápění, když děti odešly do světa a babička je ráda ve svém…

Budete doma kutit? Pracovat u psacího stolu? Umělecky tvořit? Cvičit? To vše přináší požadavky na velikost domu, ale také na jeho uspořádání.

Velký dům s nízkými provozními náklady

Při plánování domu nezapomeňte zejména na ty jeho provozní náklady, které můžete svojí dobrou volbou výrazně snížit.

Dobrá tepelná izolace obvodového pláště přinese pouze mírně vyšší investici do stavby, ale výrazně se projeví v poklesu topných nákladů.

Dobře vyřešené detaily zabrání poruchám stavby a zjednoduší údržbu – přemýšlet o tvaru a složitosti stavby se vždy vyplatí. Pamatujte na to, že v jednoduchosti je krása (a nízké provozní náklady i náklady na údržbu).

V současné době existuje řada technologií, jako je například rekuperace, ohřev vody i vytápění tepelným čerpadlem, vytápění peletkami, fotovoltaika apod., které zvyšují komfort života v domě a snižují provozní náklady. A vývoj těchto technologií je více než překotný.

Moderní ekologické dřevostavby jsou velice úsporné, udržitelné a ekologické. Proto roste každý rok jejich podíl na stavebním trhu v ČR.

 

Petr Picmaus