Nejlepší technologie

7. 7. 2023

Je zřejmé, že neexistuje nejlepší technologie pro stavbu jakékoli stavby, a tedy ani rodinného domu. Každá z technologií má své výhody a nevýhody.

Homing.cz Blog

Je zřejmé, že neexistuje nejlepší technologie pro stavbu jakékoli stavby, a tedy ani rodinného domu. Každá z technologií má své výhody a nevýhody. Jejich prodejci nás s nimi většinou otevřeně neseznámí – každý z nich chválí svoje zboží a i když nevýhody té své technologie dobře znají, z pochopitelných důvodů si je nechávají pro sebe.

Nás zajímají zejména technologie vhodné pro stavbu rodinného domu a zde jsou přehledně vyjmenována kritéria pro posouzení, zda jsou či nejsou vhodná pro stavbu vašeho vysněného nového domova:

Prostor versus náklady

Je logické a pochopitelné, že menší domy bývají úměrně levnější a jejich provoz vaši peněženku zatíží méně než v případě stavby a provozu obrovské vily. Pokud teprve o stavbě přemýšlíte a nemáte ještě představu, jak své nové bydlení v rodinném domě budete financovat, pomůže vám hypoteční kalkulačka na webu kterékoli hypotéční banky i jinde, pomocí které snadno zjistíte, jak velký dům vám umožní vaše úspory a příjmy si pořídit.

Je totiž zřejmé, že velikost vašeho budoucího domu je úměrná prostředkům, které do jeho stavby chcete nebo můžete investovat.

Zde je nutno konstatovat, že ve všech konstrukčních systémech a se všemi dostupnými stavebními technologiemi lze realizovat dům všech velikostí – montovanou patrovou dřevostavbu, přízemní bungalov jako dřevostavbu i zděný dům obdobného uspořádání – zde bude záležet na vašem projektu a ten vám vytvoří projektant na základě vašeho zadání.

Peníze ale nejsou jediným kritériem pro volbu velikosti vašeho budoucího domu – záleží i na mnoha dalších faktorech – počtu jeho budoucích obyvatel, času, který chcete domu věnovat, i na vašem vztahu k ekologii, udržitelnosti apod.

Údržba a provoz domu něco stojí

Nelze pochybovat o tom, že výše provozních nákladů každého domu souvisí s jeho velikostí. Je třeba myslet nejen na provozní náklady v podobě vynaložených peněz, jako jsou například náklady na vytápění v zimě a případné klimatizování v létě, ale také na práci, kterou je nutné vynaložit například k úklidu a pro údržbu domu. Také velikost zahrady a její uspořádání bude mít vliv na náklady údržby – buď v podobě úhrady najatého zahradníka, nebo v podobě vlastní práce při péči o zeleň.

Pokud se zaměřím z výše uvedených položek na tu nejvyšší, tedy na náklady na vytápění v zimě, potom lze mezi nabízenými technologiemi najít zásadní rozdíly. Obecně jsou dřevostavby opatřeny výrazně lepší tepelnou ochranou než domy zděné, zvláště pokud podlehnete marketingově propracovaným reklamám výrobců zděných systémů, že zděné domy není třeba zateplovat. Ano – jejich systémy není třeba zateplovat, protože splňují takřka přesně ty nejnižší předepsané požadavky na tepelnou ochranu staveb. Tyto hranice však dřevostavby obecně a montované dřevostavby zvlášť násobně překračují, a tedy svým obyvatelům poskytují stejnou tepelnou pohodu k bydlení, ovšem při násobně nižších nákladech na vytápění v zimě. A totéž se týká chlazení v létě…

Výška vašeho domu výrazně ovlivní náklady a pracnost budoucí údržby, kterou budete dělat většinou sami, nebo maximálně s pomocí místních řemeslníků – pro opravu okapů a fasády dvoupatrového domu bude třeba stavět lešení, totéž u přízemního bungalovu opravíte z nevysokého žebříku.

Počet reálných obyvatel budoucího domu

Velice pečlivě a důsledně si ujasněte, kolik lidí bude v domě opravdu žít. Vy a váš partner nebo partnerka? Děti? Kolik jich je nebo bude? Jestliže jsou děti již odrostlé, jak dlouho budou v novém domě s vámi ještě bydlet? Snadno by se mohlo stát, že po jejich vylétnutí z hnízda budete mít obrovský barák s prázdnými pokoji. Naopak pokud plánujete velkou rodinu a teprve ji zakládáte, budete pro ni potřebovat plochu navíc. Bude s vámi bydlet stárnoucí babička? Imobilní osoba? Mějte na paměti, že nebudete věčně mladí, a i v mládí můžete při sportu utrpět úraz…

Je třeba si vše promyslet velice důkladně a s chladnou hlavou, protože důsledky špatných rozhodnutí v tomto směru bývají velice nepříjemné. A drahé!

V průběhu života rodinného domu přicházejí nové potřeby, nároky na prostor se mohou zvětšovat i zmenšovat, mohou se měnit nároky na velikost místností.

Jakékoli výše zmíněné změny domu jsou vždy a ve všech relevantních stavebních systémech problém, ale věřte mi, že u montované dřevostavby ze SIP panelů změna proběhne s využitím pouze ručního nářadí, za použití vonícího dřeva a bez těžkých mechanismů, téměř vše suchým procesem. U zděných staveb přesně naopak – stroje vám zhuntují zahradu, po stavařích zůstanou hromady suti a z „rekonstrukce“ se budete dlouho vzpamatovávat… O rychlosti celé akce ani nemluvím – montovat dřevostavbu z předvyrobených dílců bude vždy logicky rychlejší než jí zdít z cihel…

I v možnosti budoucích úprav jsou přízemní bungalovy v podobě montovaných dřevostaveb ve výhodě – uvažovanou přístavbu bungalovu vám dodavatel zhotoví v krátké době bez zbytečného obtěžování stavbou.

Ideální velikost domu

Pokud toužíte po svém vlastním domě, předem co nejpřesněji odhadněte, jak velký prostor budete k žití potřebovat. Pamatujte, že méně je někdy více, abyste pak nemuseli utírat prach v patnácti pokojích a zbytečně platit za jejich vytápění, když děti odešly do světa a babička je ráda ve svém…

Budete doma kutit? Pracovat u psacího stolu? Umělecky tvořit? Cvičit? To vše přináší požadavky na velikost domu, ale také na jeho uspořádání.

Velký dům s nízkými provozními náklady

Při plánování domu nezapomeňte zejména na ty jeho provozní náklady, které můžete svojí dobrou volbou výrazně snížit.

Dobrá tepelná izolace obvodového pláště přinese pouze mírně vyšší investici do stavby, ale výrazně se projeví v poklesu topných nákladů.

Dobře vyřešené detaily zabrání poruchám stavby a zjednoduší údržbu – přemýšlet o tvaru a složitosti stavby se vždy vyplatí. Pamatujte na to, že v jednoduchosti je krása (a nízké provozní náklady i náklady na údržbu).

V současné době existuje řada technologií, jako je například rekuperace, ohřev vody i vytápění tepelným čerpadlem, vytápění peletkami, fotovoltaika apod., které zvyšují komfort života v domě a snižují provozní náklady. A vývoj těchto technologií je více než překotný.

Moderní ekologické montované dřevostavby jsou velice úsporné, udržitelné a ekologické. Proto roste každý rok jejich podíl na stavebním trhu v ČR.

 

Ing. Petr Picmaus, autorizovaný projektant