Minimalismus v bydlení může uspokojit i malá dřevostavba

26. 5. 2023

Minimalismus v bydlení se stává módním a často zmiňovaným tématem.

Homing.cz Blog

Minimalismus je životní styl, který spočívá v tom, že se zbavíte všeho nepodstatného a necháte si jen to, co vám přináší radost, užitek nebo smysl. Minimalistický styl bydlení je založen na jednoduchosti, čistotě a vzdušnosti interiéru. Jaké jsou jeho hlavní výhody?

Ušetříte čas i peníze

Když máte méně věcí, nemusíte je tolik uklízet, opravovat nebo nahrazovat. Ušetříte tak čas i peníze, které můžete využít jinak. Například na cestování, koníčky nebo relaxaci. Minimalismus vám také pomůže lépe hospodařit s prostorem a energií. Neplýtváte zbytečně teplem nebo světlem v místnostech, které nepoužíváte.

Zvýšíte svou produktivitu a kreativitu

Když máte kolem sebe méně rušivých prvků, můžete se lépe soustředit na to, co děláte. Ať už se jedná o práci, studium nebo zábavu. Minimalistický interiér podporuje klid a harmonii mysli. Zároveň vám dává prostor pro kreativitu a inspiraci. Můžete si například vytvořit pracovní koutek s pár kvalitními kousky nábytku a doplňky, které vás motivují.

Zlepšíte svou náladu a pohodu

Minimalismus není jen o fyzickém zbavování se nepotřebných věcí. Je to také o mentálním uvolnění od stresu, starostí a pocitu přetížení. Když máte kolem sebe jen to, co máte rádi a co vám dělá dobře, cítíte se šťastnější a spokojenější. Minimalismus vám také pomůže ocenit jednoduché radosti života a být vděčný za to, co máte.

Jak začít s minimalistickým bydlením?

Pokud vás láká minimalistický styl bydlení, nemusíte hned vyhodit všechno ze své domácnosti. Stačí začít postupně a uvědomit si, co opravdu potřebujete a co ne. Zde je pár tipů, jak na to:

  • Projděte si své věci a zeptejte se u každé z nich: Kdy jsem to naposledy použil/a? Přináší mi to radost? Mohu si to půjčit nebo koupit znovu? Pokud na některou z těchto otázek odpovíte ne, můžete se té věci zbavit.
  • Vyhazujte odpovědně. Nevyhazujte všechno do kontejneru, ale zkuste najít lepší způsob recyklace nebo znovuvyužití. Například darujte nepotřebné věci charitě, prodávejte je na internetu nebo je vyměňujte s přáteli.
  • Držte se pravidla jedna za jednu. Pokaždé, když si pořídíte něco nového do domu, dejte pryč něco starého. Tak zabráníte hromadění nových věcí.
  • Vyberte si neutrální barvy pro stěny, podlahy a nábytek. Bílá, šedá nebo černá jsou ideální pro minimalistický interiér. Přidat můžete i jemné odstíny krémové nebo béžové. Vyhněte se příliš barevným nebo vzorovaným prvkům.
  • Pořiďte si kvalitní nábytek a doplňky, které budou sloužit jako dominanty vašeho interiéru. Nemusí jich být moc, ale měly by být funkční a estetické. Například designové křeslo, stůl z masivního dřeva nebo obraz s vaší oblíbenou fotografií.
  • Použijte rolety místo závěsů na okna. Rolety jsou praktičtější a působí čistěji než látkové záclony. Zvolte si rolety ve stejné barvě jako stěny nebo o něco tmavší.
  • Kromě klasických svítidel na stropě a stěnách využijte skryté osvětlení. LED pásky zabudované do podsvícení stolu, za televizí nebo okolo stropu budou prosvětlovat váš interiér bez rušivých efektů.
  • Pokud se chystáte ke stavbě rodinného domu, zvažte své skutečné potřeby v současné, ale i budoucí době. Zvažte také, jak úsporný by provoz domu měl být a rozhodněte se pro nízkonákladový provoz, jaký nabízejí dřevostavby, třeba i realizované na klíč. Pravděpodobně nepotřebujete stavět hrad – malá dřevostavba na klíč může zcela uspokojit všechny vaše potřeby – je to vyzkoušené!

 

Petr Picmaus