Atlas zákazníků aneb jak nám to asi spolu půjde?

30. 9. 2019

Úspěch stavby rodinného domu závisí na přístupu stavebníka-investora stejně jako sukces činohry na náladě diváka.

Homing.cz Blog

Když divák živě reaguje, hra má spád a všichni se náramně baví. Horší je, když v křesle dřímá anebo radí hercům s replikami.

Pasivita zákazníka stejně jako jeho nezřízená kreativita, torpédování ověřených postupů a časté změny názorů mohou stavbu proměnit v černou komedii. Nezpochybňujeme, že zapojení zákazníka do projektu i realizace je přirozené, žádoucí a nezbytné, mělo by ale mít svou míru. 

Každý člověk je originál, investory ale můžete rozdělit do pouhých tří kategorií. Dvě představují obávaný extrém, jedno zlatou střední cestu.

Snílci: nepoučení, nepoučitelní

Snílci sní svůj sen o krásném domě a odmítají při tom byť jen pootevřít oko. Jejich sen nebývá v lepším případě ekonomicky únosný, v horším případě technicky akceptovatelný (např. z důvodů omezení pozemkem či územním plánem). Výjimkou není ani kombinace obou bezvýchodností. 

Když realita snílka přece probudí, rozesmutní ho. Odejde od nás a vyhledá jiného dodavatele, který mu umožní znovu zavřít oči. Skutečné probuzení přichází v okamžiku, kdy se sen promění v noční můru nefunkční a předražené stavby. 

Lepší konec příběhu čeká na snílka, který se včas promění v poučeného laika.

Ultras: poučení, nepoučitelní

Ultras jsou snílci, kteří svůj sen nesní, ale rovnou urgují. Načetli si kdeco ze stavební branže a teď se své znalosti snaží silou mocí zúročit. Zasahují do všeho, co se stavby týká, vyučují dlouholeté profesionály a vylučují jakýkoliv kompromis. 

Jenže rozumný kompromis, tj. optimální řešení pro daný projekt, rozpočet a harmonogram, je základním kamenem (v našem případě spíš trámem) efektivní, funkční stavby.

Ultras to nechtějí slyšet, proto se ke stavbě často vůbec nedopracují. Maximalistické požadavky totiž zhusta vyztužují lpěním na základních ceníkových cenách, čímž osvědčují svou snílkovskou podstatu.

Poučení laici: s nohama na zemi

Poučený laik je miláčkem stavební veřejnosti. Základní přehled o stavebnictví u něj nevzbuzuje touhu po řízení stavby, ale respekt k úsudku zkušených profesionálů. Proto se nejen hodně ptá, ale i naslouchá odpovědím. Přichází s návrhy a očekává posouzení, které uváží. Práci na stavbě chápe jako dialog, a výsledek tomu pak odpovídá. Vznikne stavba přizpůsobená jeho individualitě, ovšem  bez technologických vylomenin a bezedných děr v rozpočtu.