Rodinný dům Homing B.6

Rodinný dům Homing B.6 je velkorysý přízemní bungalov dispozice 4 + kk, určený k realizaci na rovinatém pozemku, navržený jako dřevostavba ze SIP panelů.

Bungalov B.6 je součástí modelové řady bungalovů

Tento bungalov je součástí řady bungalovů B.5, B.6 a B.7 velikosti od 4+kk přes 3+kk až po 2+kk. Charakteristickým znakem každého z těchto bungalovů je, že je lze realizovat i na parcelách, na kterých je realizace bungalovů vyloučena. Střecha těchto bungalovů má totiž standardní spád a zákaz realizace domů se střechami o nízkém spádu se jich tedy netýká.

Krytina střechy bungalovu B.6

Sedlová střecha tohoto bungalovu bude opatřena krytinou z falcovaného plechu, ale možné je využít i kteroukoli jinou krytinu – např. pálené či betonové střešní tašky všech odstínů a povrchů, ale i skládanou z jednotlivých šablon apod.

Barevné řešení fasád

Při pohledu na tuzemské obce zaujme jejich beznadějná šeď ve srovnání s obcemi v zahraničí. Jako bychom se báli barvy na fasády využít a když už použije stavebník na fasádu probarvenou omítku, zvolený odstín připomíná známé šmoulí odstíny.

Řada bungalovů B.5, B.6 a B.7 je navržena pro dvoubarevné řešení, přičemž 1 barva by měla být méně, druhá více výrazná. Na přiložených vizualizacích a pohledech na jednotlivé domy jsme se pokusili tento princip zobrazit.

Popis dispozice domu

I bungalov B.6 je rodinný dům se všemi místnostmi v jednom podlaží a obyvatelé tohoto domu nebudou při jeho užívání zatěžováni překonáváním žádného výškového rozdílu pomocí schodiště.

Základním principem disposice bungalovu B.6 je stejně jako u bungalovu B.5 a B.7 oddělení vstupní, a tedy z ulice pohledově přístupné části domu od části domu privátní, která je pohledům z ulice nepřístupná. Na tuto privátní část domu je orientována terasa a na ní vedou francouzská okna ze všech obytných místností, tedy z obývacího pokoje, ložnice i pokoje.

Před uličním průčelím domu je i u bungalovu B.6 umístěna pergola, která může být oporou popínavých rostlin, které budou tlumit hluk z ulice a stanou se voňavou součástí předzahrádky domu.

Na pergolu opět navazuje parkovací přístřešek, který je uzavřen uzamykatelnou částí, určenou k ukládání jízdních kol, dalšího sportovního náčiní, zahradního nábytku i nářadí – je to reálným životem ověřené a vyzkoušené řešení…

Dispozici domu je možné libovolně otáčet a zrcadlit, takže parkovací přístřešek, který je na přiloženém půdorysu umístěn na potenciální západní straně domu, může být po zrcadlovém otočení domu umístěn na jeho potenciálně východní straně. Není v tom opravdu žádný problém!

Vstupním prostorem domu, navazujícím na vstupní dveře, je zádveří s kapacitní vestavěnou skříní nalevo od vstupních dveří. Velké zrcadlo výšky od podlahy ke stropu, které ocení zejména ženy, může být umístěna napravo od vstupních dveří, kde může být i odkládací věšák na operativní odložení oděvů.

Na vstupní zádveří domu navazuje přímo obývací pokoj, který poskytne dostatečný prostor k trávení společných chvil všem členům rodiny, sledování televize nebo rodinnému stolování všech členů domácnosti.

Průchodem z obývacího pokoje je přístupná kuchyně, která je od obývacího pokoje oddělena a současně s ním i dispozičně a opticky propojena. Kuchyňská linka je dostatečně dimenzovaná k umístění vysoké spížní skříně, vysoké lednice s mrazákem, myčky nádobí a bohaté pracovní plochy. Jídelní stůl tvoří přechod mezi kuchyní a částí obývacího pokoje určenou pro sledování televize, společenské hry nebo jiné aktivity.

Plochu obývacího pokoje lze na přání budoucích stavebníků snadno zvětšit posunem štítové stěny o 1 i 2 metry, nebo jen o 50 centimetrů – zcela podle přání a představ budoucích uživatelů.

Hlavní domovní chodba, z které jsou přístupné všechny další místnosti bungalovu B.6, je na obývací pokoj napojena dveřmi, umístěnými hned vedle vstupních dveří ze zádveří. Z obývacího pokoje i kuchyně je tak velmi dobrý přehled o tom, kdo do domu přichází nebo ho opouští.

Krbová kamna s prosklenými dvířky budou vítaným zdrojem tepla i příspěvkem k energetické bilanci a plápolající oheň dobře doplní atmosféru domova.

S přilehlou terasou je obývací pokoj spojen dvoukřídlými francouzskými dveřmi. Terasa může mít různou velikost i tvar – vždy se přizpůsobí možnostem zahrady i přání uživatel bungalovu. Na terase před obývacím pokojem je opět umístěna pergola, která může být v létě ceněným zdrojem stínu, ochranou před deštěm i oporou pro růst popínavých kvetoucích rostlin.

Ložnice a oba pokoje jsou navrženy tak, aby byly způsobilé k bydlení dospělých rodičů a jejich až 3 dětí. V ložnici i pokojích je uvažováno s umístěním dostatečných skříní pro uložení všeho potřebného svých obyvatel, součástí ložnice je navíc přístupná šatna. Navíc je v každé z těchto místností možné snadno umístit psací stoly s jedním a dvěma pracovními místy.

Ložnice i pokoje jsou napojeny francouzskými okny přímo na venkovní terasu, která se tak v letních i jarních měsících stává další obytnou místností bungalovu. Z terasy je možné samozřejmě přejít přímo na přilehlý pozemek.

Sociální zázemí domu bude tvořit samostatné WC a koupelna, přičemž obě tyto místnosti mohou být přímo osvětlené okny. Na WC je umístěno umývátko a zavěšená WC mísa se zabudovanou splachovací nádržkou. V koupelně je umístěna pohodlná vana a sprchový kout, nebo vana a dvě umyvadla – zcela podle preference stavebníků. V technické místnosti je dostatek místa na umístění centrální rekuperační jednotky, tepelného čerpadla pro ohřev teplé vody a automatické pračky se sušičkou. Také se tam vejde úložný prostor pro uložení úklidových prostředků a pomůcek, ale třeba i špinavého prádla – zcela podle požadavků, představ a zvyklostí paní domu!

 Účel a plochy jednotlivých místností

 • vstupní zádveří                                      3,4 m2
 • obývací pokoj                                       28,5 m2
 • kuchyně                                                 10,8 m2
 • chodba                                                     6,7 m2
 • ložnice                                                    14,6 m2
 • šatna                                                         3,8 m2
 • pokoj                                                       14,3 m2
 • pokoj                                                       10,7 m2
 • koupelna                                                  4,9 m2
 • WC                                                            2,0 m2
 • technická místnost                                5,6 m2
 • terasa individuálně dle přání

 • zastavěná plocha /bez terasy, parkingu a skladu zahradního nářadí/                                    129,3 m2
 • užitná plocha /bez terasy, parkingu a skladu zahradního nářadí/                                          105,3 m2

 Ekonomie tloušťky stěn dřevostavby a zděného domu

Celková tloušťka obvodové stěny navržené dřevostavby bude 390 mm a bude v ní integrováno celkem 340 mm tepelného izolantu. Pokud by stejné tepelně – technické parametry měla mít obvodová stěna zděné stavby, měla by tloušťku cca 600 mm. Rozdíl v tlouštkách obvodových stěn obou konstrukčních systémů vede k tomu, že při stejné zastavěné ploše domu bude v dřevostavbě realizované ze SIP panelu o cca 13 m2 větší obytná plocha než u zděného domu. Zděný dům i dřevostavba se stejnými tepelně – technickými vlastnostmi lze pořídit za cca stejnou cenu, takže stavebník dřevostavby ze SIP panelů získá 13 m2 obytné plochy zdarma!

Technologie

Dům je navržen jako přízemní dřevostavba typu bungalov, založený na betonové základové desce.

Nosné stěny budou realizovány z nosných SIP panelů tloušťky 170 mm – jedná se o obvodové nosné stěny a několik vnitřních stěn, které budou tvořit zavětrování stavby a akusticky oddělí obývací prostor od ložnice (viz www.europanel.cz). Použité SIP panely mají v sobě integrováno 140 mm tepelné izolace, která výrazně přispívá k nízkým provozním nákladům na vytápění tohoto bungalovu.

Zastřešení šikmé střechy je uvažováno pomocí příhradových sbíjených nosníků, na jejichž horním líci bude plechová krytina s možností výběru barevného odstínu stavebníkem. Ve stejném odstínu s krytinou střechy budou provedeny okapové žlaby, okapové svody a oplechování venkovních parapetů oken. Uvažovány jsou krytiny a okapy firmy Lindab (viz www.lindabstrechy.cz). Na střešní krytinu bude poskytnuta záruka v délce až 40 let.

Rovná střecha bude zastřešena SIP panely a opatřena foliovou izolací s možností aplikace zelené střechy.

Vnější zateplení domu bude provedeno tepelnou izolací tloušťky 200 mm, která bude na vnějším líci opatřena dvojnásobnou stěrkou s integrovanou výztužnou síťkou a fasádní stěrkou v designu a odstínu dle výběru stavebníka.

Sokl domu bude na tepelné izolaci opatřen stěrkou z marmolitu.

Okna jsou uvažována plastová v barevném odstínu s trojskly. Vstupní dveře budou plastové v odstínu dle nabídky výrobce a výběru stavebníka s bezpečnostním kováním.

Před francouzská okna je zejména z důvodu stínění uvažována montáž předokenních žaluzií s elektrickým pohonem s pouzdry integrovanými do zateplovacího systému.

Z chodby bungalovu bude možný půdním výlezem výstup do podstřešního prostoru s revizní lávkou pro kontrolu krovu a těsnosti střešní krytiny. Na výlez bude také navazovat odkládací prostor pro uskladnění lehčích předmětů v půdním prostoru, např. sezónních sportovních potřeb.

Na dolní pásnici střešní konstrukce bude zavěšen sádrokartonový podhled s parotěsnou zábranou a 400 mm tepelné izolace.

Všechny příčky v bungalovu budou sádrokartonové. Také obklad SIP panelů na straně interieru bude obložen sádrokartonovými deskami.

Vytápění bungalovu je navrženo jako podlahové elektrické s regulací elektronickým termostatem individuálně v každé místnosti (viz www.fenixgroup.cz/cs/produkty ), doplněné o elektrický topný žebřík v koupelně a krbovými kamny pro spalování dřevních peletek nebo dřeva (podle preference stavebníka) v obývacím pokoji. Místo elektrického podlahového topení lze dům vytápět tepelným čerpadlem vzduch – vzduch, které v letních měsících může sloužit i k chlazení interieru dřevostavby.

Návrh bungalovu předpokládá využití osvědčené centrální rekuperace české firmy Jablotron LT (viz www.jablotronlt.com) včetně využití ochlazovacího a temperovacího modulu Cool Breeze, nebo firmy Brink (viz www.storc.cz/aplikace/vetrani-budov-s-rekuperaci).

Cena domu

Základní nabídková cena bungalovu B.6, tedy cena domu k dokončení vlastní péčí stavebníka, je včetně DPH 15 % v současné době celkem 3.248.000,- Kč.

V případě, že stavebník zajistí dokončení domu vlastní péčí, bude pouze jeho věcí za kolik jednotlivé materiály a práce pořídí, dočká se však rozsáhlé pomoci a podpory od projektanta i dodavatele hrubé stavby, takže se obtíží s dokončováním nemusí obávat.

Pokud bude dokončování stavby bungalovu realizovat společnost DE FACTO-RIPS, s.r.o., bude na provedení dokončovacích prací stavebníkovi předložen nabídkový položkový rozpočet, sestavený na základě jeho individuálních požadavků na design a provedení kompletačních konstrukcí a prvků.

Stavebník, který zvolí formu dodávky na klíč, získá typovou projektovou dokumentaci bungalovu B.4 ve stupni pro stavební povolení zdarma. Za zvláštní úhradu bude typová projektová dokumentace dřevostavby doplněna a upravena následovně:

 • osazení na pozemek stavebníka
 • radonový průzkum
 • hydrogeologický průzkum k návrhu likvidace přebytků dešťových vod
 • posudek k odnětí zastavěné plochy ze zemědělského půdního fondu
 • napojení bungalovu na inženýrské sítě (vodovod, splašková kanalizace, elektro, případně kabelová datová přípojka)
 • řešení dopravního napojení pozemku na komunikaci
 • umístění akumulační nádrže na dešťovou vodu + likvidace přebytků vsakem
 • individuální úpravy dispozice podle požadavků stavebníka
 • individuální úprava sestavy kuchyňské linky

Součástí ceny a tím i dodávky bungalovu B.5 ve stupni k dokončení je zejména:

 • základová deska pro rovinatý pozemek
 • izolace proti radonu a zemní vlhkosti  pro střední radonové riziko, aplikace pod svislými nosnými konstrukcemi
 • svislé nosné konstrukce – všechny obvodové stěny a vnitřní ztužující stěny
 • nosná konstrukce zastřešení
 • plechová a foliová krytina
 • okapové žlaby + provizorní okapové svody
 • okna a vstupní dveře

 

 

 

Stavební technologie

Vnitřní vybavení

Výstavba a služby

Ceny, úspory a financování

Další domky Homing